
W dzisiejszym artykule przedstawię Państwu dwa wybrane zagadnienia związanych z wypłatą i nabywaniem praw do niektórych świadczeń pracowniczych. Postaram się opisać dwa zdarzenia związane z wypłatą i nabywaniem prawa do nagrody jubileuszowej, z którymi w ostatnim czasie zetknęłam się w pracy.
Opis pierwszej sytuacji
Pracownik nabył prawa do nagrody jubileuszowej w dniu 25 lutego br. Jednostka zgodnie z obowiązującym regulaminem wynagradzania nagrodę tą wypłaciła w dniu wypłaty wynagrodzenia tj. 27 lutego.
Powstały problem
Czy postąpiono prawidłowo wypłacając nagrodę jubileuszową pracownikowi 2 dni po nabyciu prawa do jej wypłaty? Czy oprócz tego jednostka musi wypłacić pracownikowi odsetki za opóźnienie? Czy można wypłacić prawnikowi nagrodę jubileuszową wcześniej np. z wynagrodzeniem styczniowym?
Wyjaśnienie
Przepisy regulujące sprawy związane z nagrodami jubileuszowymi znajdziemy w ustawie z dni 21 listopada 2008 r o pracownikach samorządowych, Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz orzecznictwem w tym zakresie nagroda jubileuszowa winna zostać wypłacona w dniu nabycia do niej prawa, chyba że dzień ten przypada w sobotę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy. Jeśli faktycznie tak się stanie nagroda jubileuszowa powinna zostać wypłacona w najbliższym dniu roboczym zgodnie z przepisami art. 115 Kodeksu Cywilnego. Jeśli przysługująca pracownikowi nagroda jubileuszowa z jakiś przyczyn zostanie mu wypłacona w późniejszym terminie pracownik może zażądać od pracodawcy zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie na zasadach wynikających z art. 481 § 1 k.c. Jeśli chodzi o wypłatę nagrody jubileuszowej przed terminem nabycia do niej prawa jest to działanie nieprawidłowe. Wypłata tego świadczenia pracowniczego przed terminem może nastąpić tylko w jednym przypadku. Wcześniejsza wypłata nagrody jubileuszowej jest możliwa tylko w przypadku ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę przez pracownika, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia ustania stosunku pracy. W takiej sytuacji zgodnie z § 8 ust. 7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych nagrodę tą wypłaca się w dniu ustania stosunku pracy.
Opis drugiej sytuacji
Pracownik zatrudniony w jednostce budżetowej przebywał na zwolnieniu lekarskim od 12.12.2024 r. do dnia 26.03.2025 r. W dniu 15.03.2025 r. nabył prawa do wypłaty nagrody jubileuszowej.
Powstały problem
Czy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi nagrodę jubileuszową podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, czy po jego powrocie? W jakiej wysokości taka nagroda powinna zostać wypłacona skoro podstawą jej naliczenia jest wynagrodzenie należne w miesiącu nabycia do niej prawa, a w tym okresie pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim?
Wyjaśnienie
Pracodawca w tej sytuacji powinien wypłacić nagrodę jubileuszową w dniu nabycia do niej na prawa bez znaczenia w tym przypadku jest przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie lekarskie nie ma również znaczenia jeśli chodzi o wysokość podstawy nagrody jubileuszowej. Przepisy określające zasady przy ustalaniu podstawy tego świadczenia pracowniczego uregulowane są w § 14–19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Zgodnie z przytoczonym przepisem z podstawy wymiaru wspomnianej nagrody wyłącza się:
- jednorazowe lub nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania, bądź za określone osiągnięcie,
- wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
- gratyfikacje (nagrody) jubileuszowe,
- wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy,
- dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
- wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne, należności przysługujące z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
- odprawy emerytalne lub rentowe albo inne odprawy pieniężne,
- wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy
- jednorazowe i nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź konkretne osiągnięcia.
W związku z tym podstawa naliczenia nagrody jubileuszowej będzie składać się z wynagrodzenia w stałej stawce miesięcznej (bez pomniejszenia za czas nieobecności pracownika) oraz ze składników zmiennych ustalonych w średniej wysokości (jeśli takie wystąpiły).
Autor: Magdalena Łapaj