Trudne sprawy kadrowego w administracji publicznej – cz.IV

Drogi Czytelniku dziś zajmiemy się sprawami związanymi z końcowym rozliczeniem się z pracownikiem odchodzącym na emeryturę. Poruszymy dzisiaj kwestie składników wynagrodzenia, które powinny być wliczane w podstawę naliczenia niektórych świadczeń pracowniczych związanych z rozwiązaniem stosunku pracy z powodu nabycia praw emerytalnych.

Przedstawienie sytuacji

Pracownik samorządowy złożył w zespole kadrowo – płacowym dokumenty dotyczące rozwiązania stosunku pracy z dniem 31.10.2024 r. z powodu przejścia na emeryturę. Po sprawdzeniu danych w programie kadrowo – płacowym oraz w teczce akt osobowych okazało się, iż pracownik:

– w październiku pracownik otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, dodatek funkcyjny oraz dodatek specjalny,

– w dniu 25.10.2025 r. pracownikowi mija 40 lat pracy,

– na dzień 31.10.2024 r. pracownik posiadać będzie 10 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego,

– pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym w okresie 01.10 – 15.10.2024 r.

Jakie świadczenia będą przysługiwać temu pracownikowi i jakie składniki wynagrodzenia wliczyć w podstawę każdego przysługującego świadczenia.

Rozwiązania przedstawionej sytuacji.

Pracownikowi oprócz wypłaty wynagrodzenia za pracę za miesiąc październik w terminie przyjętym u danego pracodawcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami w dniu 31.10.2024 r. winniśmy również wypłacić:

– zgodnie z art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych pracownikowi należy wypłacić sześciomiesięczną odprawę emerytalno – rentową, gdyż przekroczył on liczbę 20 lat pracy. Pamiętajmy, że prawo do odprawy emerytalno – rentowej nie jest zależne od rodzaju umowy o pracę oraz od wymiaru etatu. Natomiast należy pamiętać, że jest wypłacana danemu pracownikowi tylko raz w życiu, w związku z tym stosowna informacja na temat jej wypłaty winna znaleźć się we świadectwie pracy. Powinniśmy również sprawdzić czy w poprzednich zakładach pracy taka odprawa nie została pracownikowi już wypłacona.

– zgodnie z art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych oraz zgodnie z § 8 Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych .pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego. Dzieje się tak dlatego, iż do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej z tytułu 40 lat pracy w dniu rozwiązania umowy o pracę z powodu odejścia na emeryturę brakuje mniej niż 12 miesięcy.

– pracownikowi winniśmy wypłacić ekwiwalent za 10 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego,

– pracownikowi, jeśli tak mówią przepisy wewnątrzzakładowe winniśmy biorąc pod uwagę kryterium socjalne wypłacić dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS (należy sprawdzić regulamin ZFŚS).

Do podstawy wyliczenia odprawy emerytalno – rentowej, nagrody jubileuszowej oraz ekwiwalentu za urlop zaliczany wszystkie składniki wynagrodzenia, które należne były w miesiącu nabycia prawa do wspomnianych świadczeń czyli: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, dodatek funkcyjny oraz dodatek specjalny. Kontrowersyjnym składnikiem wynagrodzenia jest dodatek specjalny, gdyż zgodnie z przeprowadzonymi kontrolami RIO to min. on sprawia problem przy naliczaniu wynagrodzeń w sferze budżetowej. Proponuje zapoznać się z protokołami pokontrolnymi RIO, które w 2023 roku przeprowadziły kontrole w 91 gminach. Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych przedstawiła swoje podsumowanie tych kontroli w sprawozdaniu z działalności RIO i wykonaniu budżetu przez jst w 2023 r. oraz w informacji o wynikach kontroli koordynowanej „Wynagrodzenia w jednostkach samorządu terytorialnego” w czerwcu 2024 r.

Pamiętajmy, że ostatecznym dniem rozliczenia się z pracownikiem jest dzień ustania stosunku pracy, a więc w tym przypadku 31.10.2024 r.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie Pracy.

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych

 Autor: Magdalena Łapaj