Drogi Czytelniku w dzisiejszym artykule poruszymy kwestie zmian warunków umowy i towarzyszącej tej sytuacji dokumentacji, którą musimy przygotować. Często w swojej pracy spotykam się z pytaniem czy w sytuacji zmian warunków umowy powinniśmy zastosować formę porozumienia czy wypowiedzenia zmieniającego i w dniu dzisiejszym postaram się Państwu tą kwestię przybliżyć.
W ostatnim czasie kadrowi mają bardzo dużo pracy związanej z dokumentacją, którą muszą przygotować w związku ze zmianami kwot minimalnego wynagrodzenia za prace czy też kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracownika samorządowego. Dzieję się tak dlatego, iż zgodnie z art. 29 § 4 K.p każda zmiana warunków umowy wymaga formy pisemnej. W opisanej wyżej sytuacji czyli podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracownikowi (czyli dzianie na korzyść pracownika wnikająca z przepisów) zazwyczaj stosujemy formę porozumienia zmieniającego, które może przybrać poniższa formę:
………………………………..
(miejsce, data)
……………………………………………….
pieczęć nagłówkowa pracodawcy
…………………………………………………..
( numer REGON- PKD )
ZMIANA WARUNKÓW UMOWY ZA POROZUMIENIEM STRON
…………………………………………………. …………………………………………..
(nazwa i adres pracodawcy) (imię i nazwisko pracownika oraz jego stanowisko pracy)
Działając na podstawie ………………………………………………………………………………………………………………
(podstawa dokonania zmian)
od dnia ………………. ustalam dla Pani następujące warunki zatrudnienia:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
( wpisujemy jakie warunki umowy ulegają zmianie z dokładnym ich określeniem)
Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie.
…………………………………… ………………………………………….
(podpis pracownika) (podpis pracodawcy)
Musimy pamiętać, że forma porozumienia zmieniającego wymaga zgody obu stron umowy. Oczywiście może zdarzyć się tak, że pracownik nie przyjmie nowych warunków pracy i płacy, bo np. oprócz podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracodawca będzie chciał zmienić również miejsce wykonywania pracy. Jeśli taka zmiana nie zostanie w całości zaakceptowana przez pracownika wówczas pracodawca może zastosować w trybie art. 42 § 1 K.p. wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy. Czym ono różni się od wspomnianego wcześniej porozumienia zmieniającego? Wypowiedzenie zmieniające jest jednostronną czynnością prawną, która zmierza do zmiany dotychczasowych warunków pracy lub płacy zachowując przy tym określony przepisami okres wypowiedzenia. Skutkiem nie przyjęcia przez pracownika nowych warunków pracy, zaproponowanych w wypowiedzeniu zmieniającym, jest jej rozwiązanie z upływem okresu wypowiedzenia, obowiązującego tego pracownika. Wypowiedzenie zmieniające może przybrać poniższą formę:
………………………………..
(miejsce, data)
……………………………………………….
pieczęć nagłówkowa pracodawcy
…………………………………………………..
( numer REGON- PKD )
WYPOWIEDZENIE WARUNKÓW UMOWY O PRACĘ
…………………………………………………. …………………………………………..
(nazwa i adres pracodawcy) (imię i nazwisko pracownika oraz jego stanowisko pracy)
Wypowiadam Panu (Pani) umowę o pracę zawartą w dniu …………… w części dotyczącej…………………………………………………………………………………………
(postanowienia umowy o pracę podlegające wypowiedzeniu)
z zachowaniem…………………………………. okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu…………….
(długość okresu wypowiedzenia)
Przyczyną wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę jest……………………………………………………………………………………………………
Po upływie okresu wypowiedzenia, tj. od dnia……………. proponuję następujące, nowe warunki umowy o pracę: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………
Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie.
Jeżeli Pan (Pani) przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, tj. do dnia ………………, nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków umowy o pracę, będzie to równoznaczne z wyrażeniem zgody na proponowaną zmianę warunków umowy.
W razie odmowy przyjęcia przez Pana (Panią) zaproponowanych warunków umowy o pracę, umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, tj. z dniem…………………..
Jednocześnie informuję, iż w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Panu (Pani) prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w……………………………….
(siedziba sądu)
Jeśli pracownik otrzymujący wypowiedzenie zmieniające nie zgodzi na zaproponowane nowe warunki pracy i płacy, wówczas składa pracodawcy stosowne oświadczenie w tej sprawie. Termin przedłożenia pracodawcy takiego oświadczenia określono w przepisach Kodeksu pracy jako datę przypadającą bezpośrednio przed upływem połowy obowiązującego pracownika okresu wypowiedzenia. Jeśli termin złożenia oświadczenia nie zostanie przez pracownika dochowany uznaje się, że wyraził on zgodę na nowe warunki pracy (art. 42 § 3 K.p.). Pamiętajmy, że jeżeli w piśmie wypowiadającym warunki pracy i płacy nie będzie zawarte pouczenie dotyczące okresu w jakim pracownik winien złożyć oświadczenie, wówczas pracownik może złożyć je do końca okresu wypowiedzenia.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Autor: Magdalena Łapaj