Praca z osobą doznającą przemocy w rodzinie

Prowadzący
Patrycja Drewnicka
Kategoria kursu
  • O szkoleniu
  • Agenda
  • Lokalizacja
  • Najczęstsze pytania
  • Cel szkolenia:

    Celem szkolenia jest:

    • zapoznanie się z funkcjonowaniem osoby doznającej przemocy w rodzinie,
    • zrozumienie jak cykliczność przemocy i poszczególne jej fazy wpływają na zachowanie ofiary przemocy i jak wpływa to na naszą pracę z osobą doznającą przemocy,
    • zapoznanie się z funkcjonowaniem psychologicznych mechanizmów osoby doznającej przemocy w rodzinie,
    • zapoznanie się z funkcjonowaniem w sferze umysłowej osoby doznającej przemocy w rodzinie – mity i stereotypy na temat przemocy i ich wpływ na sięganie po pomoc przez ofiarę przemocy,
    • w jaki sposób motywować osobę doznającą przemocy do podjęcia działań zmierzających do zapewnienia jej bezpieczeństwa, podjęcia terapii itp.,
    • zapoznanie się z korelacją syndromu współuzależnienia i jednocześnie bycia osobą doznającą przemocy w rodzinie.
  • Szkolenie dedykujemy:
    • pracownikom socjalnym GOPS-ów i MGOPS-ów,
    • członkom zespołów roboczych procedury Niebieskiej Karty,
    • kuratorom społecznym i zawodowym,

    • przedstawicielom GKRPA,
    • policjantom zajmującym się procedurą Niebieskiej Karty,
  • Nabyte umiejętności:

    Podczas szkolenia osoba prowadząca szczegółowo omówi w jaki sposób funkcjonuje osoba doznająca przemocy w rodzinie, jaki wpływ na jej zachowanie mają psychologiczne mechanizmy doznawania przemocy w sferze umysłowej, emocjonalnej i behawioralnej. Poruszone zostaną też kwestie zależności pomiędzy osobą będącą ofiarą przemocy w rodzinie, a jednocześnie osobą współuzależnioną w rodzinie z problemem alkoholowym. Uczestnicy uzyskają informacje jak prawidłowo pracować z osobą doznającą przemocy w rodzinie, by motywować ją do podjęcia działań zmierzających do zapewnienia sobie bezpieczeństwa i motywowania jej do podjęcia terapii współuzależnienia lub pracy ze specjalistą w zakresie pomocy ofiarom przemocy domowej.

  • Czas trwania szkolenia:

    5 godz.
    9:00-14:00

O prowadzącym:

Patrycja Drewnicka
Patrycja Drewnicka

Magister pedagogiki resocjalizacyjnej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień. Certyfikowany specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Praktyk pracujący w Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień od 2009 roku do chwili obecnej, z osobami uzależnionymi od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, osobami współuzależnionymi i osobami z syndromem DDA zarówno w kontakcie indywidualnym, jak i grupowym. Jednocześnie osoba pracująca w sferze profilaktyki przeciwdziałania przemocy oraz terapii dla osób doświadczających przemocy w rodzinie – realizująca programy korekcyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie, jak również indywidualne rozmowy motywujące te osoby do terapii w Poradni Leczenia Uzależnień, prowadząca 10 lat grupę wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie jak również indywidualną terapię dla osób doznających przemocy w rodzinie. Od wielu lat prowadząca szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, profilaktyki uzależnień, warsztatów umiejętności społecznych oraz maratonów szkoleniowych.

Harmonogram

Moduł I - Występowanie przemocy w różnych relacjach (mężczyzna – kobieta, kobieta – mężczyzna, rodzic – dziecko, krewny – dziecko, starsze rodzeństwo – młodsze rodzeństwo, dorosłe dzieci – starzejący się rodzice, rodzina – niepełnosprawny).

Moduł II - Psychologiczne mechanizmy osoby doznającej przemocy w rodzinie.

Cykliczność przemocy:
- faza narastania napięcia, - faza gwałtownej przemocy, - faza „miodowego miesiąca”.
Syndrom wyuczonej bezradności – zaburzenia w sferze motywacyjnej, emocjonalnej i poznawczej.
Zjawisko „prania mózgu”.
- izolacja, - poniżanie i degradacja, - monopolizacja uwagi, - groźby i demonstracja wszechmocy, - sporadyczne okazywanie pobłażliwości.
Zespół stresu pourazowego PTSD.
Proces wiktymizacji ofiar – wtórne zranienie:
- burzenie utrwalonych zachowań, - wtórne zranienie, - przyjęcie tożsamości ofiary.
Mechanizm „psychologicznej pułapki”.

Moduł III - Mity i stereotypy na temat przemocy, a ich wpływ na funkcjonowanie ofiary przemocy.

„W sprawy domowe nie należy się wtrącać”.
„Przemoc dotyczy rodzin patologicznych”.
„Najczęstszą formą przemocy jest bicie”.
„Kobieta powinna wstydzić się, że doznaje przemocy”.
„Dla dobra dzieci powinno znosić się wszystko”.
„Przemoc w rodzinie to nic takiego”.
„Ofiara sama sobie winna”.
Praca osobista uczestników szkolenia nad przekuwaniem mitów i stereotypów powodujących niemożność wychodzenia z kręgu przemocy na konstruktywne przekonania poznawcze i schematy osobowościowe (jak to wygląda u osoby doznającej przemocy w rodzinie).

Moduł IV -„Dobre praktyki” – ćwiczenia na casusach.

UWAGA:
Niniejszy program szkolenia objęty jest prawem autorskim Firmy Jaźwińska-Szkolenia.
Rozpowszechnianie, przetwarzanie lub korzystanie z tego programu bez wiedzy Firmy Jaźwińska-Szkolenia jest zabronione.

Drukuj agendę szkolenia

Rzeszów

Rzeszów

W jaki sposób uzyskam fakturę za szkolenie?

Faktura zostanie przesłana w dniu szkolenia na adres mailowy wskazany przy rezerwacji szkolenia, płatność do 7 dni po szkoleniu.

Jakie metody płatności są akceptowane?

Płatność przelewem na konto wskazane na fakturze lub płatność za pośrednictwem naszej strony Internetowej – PayU przy rezerwacji szkolenia – faktura z dniem płatności elektronicznej.

Czy istnieje możliwość zwrotu pieniędzy za szkolenie?

Rezerwując szkolenie i dokonując płatności elektronicznej otrzymujecie Państwo fakturę. W przypadku rezygnacji przez uczestnika z udziału w szkoleniu w terminie krótszym niż 7 dni przed planowaną datą szkolenia, środki nie będą zwrócone. Jeżeli rezygnacja będzie w terminie dłuższym niż 7 dni od daty planowanego szkolenia - środki zostaną zwrócone na konto, z którego dokonano płatności za uczestnika. Jeżeli szkolenie się nie odbędzie z przyczyn organizatora – środki zostaną zwrócone uczestnikom na konta z których dokonano płatności.

W jakim czasie będzie dostęp do wykupionego nagrania szkolenia?

Szkolenie nagrane do wykupienia w sklepie internetowym będzie dostępne przez 24 godz. od daty jego uruchomienia.

Czy mogę przesłać pytania do prelegenta przed szkoleniem?

Tak. Nadsyłanie pytań w tematyce szkolenia jest jak najbardziej pożądane. Pytania uczestników szkolenia zostaną przekazane prelegentowi celem udzielenia odpowiedzi podczas trwającego spotkania na żywo. Pytania nadsyłamy na adres kontakt@jazwinska-szkolenia.pl. Najpóźniej na 1 dzień przed szkoleniem.

Jak mogę złożyć zapotrzebowanie na szkolenie zamknięte?

Firma/Instytucja potrzebująca szkolenia zamkniętego dla swoich pracowników, powinna wysłać zapytanie ofertowe na adres kontakt@jazwinska-szkolenia.pl. Ze wskazaniem tematyki lub zagadnień w jakich oczekuje szkolenia lub warsztatów praktycznych. Wymagane jest określenie lokalizacji miejsca szkoleniowego i podanie ilości uczestników. Nasza firma przygotuje dla Państwa ofertę handlową, przesyłając ją Państwu drogą mailową.

Czy istnieje możliwość konsultacji eksperta/prelegenta w miejscu pracy uczestnika/uczestników?

Tak. W sytuacjach problemowych wymagających analizy dokumentów wewnętrznych organizacji/firmy/jednostki istnieje możliwość przeprowadzenia konsultacji na miejscu. Osoby zainteresowane powinny zgłosić taką potrzebę na adres mailowy kontakt@jazwinska-szkolenia.pl. Wskazując przedmiot i zakres konsultacji. Nasza Firma wyznaczy: czas spotkania, miejsce i koszt.

Jakie są wymagania techniczne do udziału w szkoleniu online?

Do przeprowadzania szkoleń online wykorzystujemy program ClickMeeting. Ponieważ ClickMeeting jest platformą opartą na przeglądarce, wymagane jest korzystanie z najaktualniejszych oficjalnych wersji Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Edge (Chromium), Yandex lub Opera.

Wymagania sprzętowe:

  • System operacyjny: co najmniej  MS Windows 8 (zalecany MS Windows 10 lub 11), Mac OS 10.13 (zalecana najnowsza wersja).
  • Procesor 2 GHz dual-core lub lepszy (4-core zalecane).
  • Minimum 2 GB RAM (najlepiej 4 GB lub więcej).
  • Najaktualniejsza wersja przeglądarki: Chrome, Safari, FireFox, Opera lub Edge.
  • Głośniki lub słuchawki.
  • Podłączenie do Internetu.
 
 

Czy mogę liczyć na pomoc informatyka?

Godzinę przed rozpoczęciem szkolenia oraz przez cały czas trwania szkolenia, zgłoszeni uczestnicy będą mieli dostęp telefoniczny do wskazanego przez Prelegenta informatyka, który - jeśli będzie taka potrzeba - udzieli pomocy odnośnie dostępu do udziału w szkoleniu.

Całość szkolenia online realizowana jest za pomocą platformy ClickMeeting.

Cena szkolenia
500.00 PLN netto*
*cena bez VAT w przypadku finansowania ze środków publicznych

Biorąc udział w szkoleniu otrzymujesz:

  • Dostęp do nagranego szkolenia
  • Certyfikat uczestnictwa
  • Autorskie materiały szkoleniowe w wersji PDF
  • Możliwość zadawania pytań na żywo podczas szkolenia
  • Możliwość konsultacji telefonicznej do 7 dni po szkoleniu
  • Dołączenie do specjalnej grupy Messenger

Nabyte w trakcie przedmiotowego szkolenia umiejętności pozostają w bezpośrednim związku z branżą i zawodem uczestników szkoleń i mają na celu uzyskanie i uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Szkolenia obejmuje swym zakresem kształcenie zawodowe. W przypadku finansowania jego zakupu min. w 70% lub w całości ze środków publicznych będzie podlegało zwolnieniu z VAT na podst. art. 43 ust. 1 pkt. 29 lit. c ustawy o VAT.

Masz jakieś dodatkowe pytania?

 

Podobne nadchodzące szkolenia