
Organem stanowiącym jednostek samorządu terytorialnego jest rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa. Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych zarząd jst do 31 marca następnego roku budżetowego przedstawia organowi stanowiącemu:
- sprawozdanie roczne z wykonania budżetu zawierające zestawienie dochodów i wydatków wynikające z zamknięć rachunków budżetu jednostki samorządu,
- sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego,
- informację o stanie mienia,
- dane dotyczące przysługujących jednostce samorządu terytorialnego praw własności,
- dane dotyczące posiadania i innych niż własność praw majątkowych,
- dane o zmianach w stanie mienia komunalnego
- dane o dochodach uzyskanych z tytułu wykonywania prawa własności i innych praw majątkowych oraz z wykonywania posiadania,
- inne dane i informacje o zdarzeniach mających wpływ na stan mienia jednostki samorządu terytorialnego.
Natomiast do 31 maja następnego roku budżetowego zarząd jst musi przekazać organowi stanowiącemu sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z badania bilansu jeśli jst jest obowiązane takiemu badaniu się poddać.
Zarówno sprawozdanie finansowe jak i sprawozdanie z wykonania budżetu wraz z opinią regionalnej izby obrachunkowej o tym sprawozdaniu oraz informacja z wykonania planu finansowego jest rozpatrywana przez komisję rewizyjną organu stanowiącego. Po rozpatrywaniu przedłożonych sprawozdań komisja przedstawia organowi stanowiącemu w terminie do dnia 15 czerwca roku następującego po roku budżetowym, wniosek w sprawie absolutorium dla zarządu jst. Organ stanowiący rozpatruje i zatwierdza sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu, w terminie do dnia 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym i podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu jst.
O czym muszą pamiętać księgowi jednostek budżetowych po otrzymaniu informacji o dacie zatwierdzenia sprawozdania finansowego? Przede wszystkim musimy pamiętać o ostatecznym zamknięciu ksiąg rachunkowych najpóźniej w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy, a więc nie później niż do 15 lipca bieżącego roku budżetowego. Zamknięcie ksiąg rachunkowych musi nieodwracalnie wyłączyć możliwości dokonywania zapisów księgowych w księgach poprzedniego roku obrotowego. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z art.54 ustawy o rachunkowości wszystkie operacje gospodarcze mające wpływ na sprawozdanie finansowe, o których będziemy wiedzieć jeszcze przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego obligują nas do złożenia stosownej korekty sprawozdania i powiadomienia biegłego rewidenta o tym fakcie. Natomiast wszystkie zdarzenia gospodarcze dotyczące poprzedniego roku obrotowego, na temat których otrzymamy informację po dacie zatwierdzenia sprawozdania finansowego, winny być zaksięgowane w roku ich otrzymania. W momencie uzyskania informacji o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego winniśmy również dokonać w księgach rachunkowych następujących zapisów księgowych:
- konto „fundusz jednostki” 800 – strona WN – zaksięgowanie ujemnego wyniku finansowego;
- konto „wynik finansowy” 860 – strona MA – przeksięgowanie ujemnego wyniku finansowego na konto „funduszu jednostki”
W gminie, w której pracuję sprawozdanie finansowe zostało już zatwierdzone, a więc zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz przeksięgowanie wyniku finansowego zostało już dokonane. Mam nadzieję, że w Państwa przypadku cała procedura dotycząca badania sprawozdania finansowego oraz jego zatwierdzenia również przebiegała bezproblemowo i mogą Państwo w pełni skupić się na sprawach dotyczących bieżącego roku budżetowego.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
Autor: Magdalena Łapaj