Drodzy Czytelnicy odpowiadając wprost na zadane w tytule pytanie, odpowiadam tak, dla jednostek ops szykuje się nowe zadanie. W dzisiejszym artykule postaram się pokrótce przybliżyć Wam co też projektodawca planuje i jakie zadania mogą być zlecone jednostkom budżetowym, w których pracujemy.
Projekt ustawy o bonie senioralnym pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji w dnia 14 października 2024 r. i zakłada on wprowadzenie nowej usługi wsparcia dla rodzin aktywnych zawodowo w opiece nad seniorami. W omawianym projekcie są zapisy, które wskazują, że realizacją bonu senioralnego ma zająć się gmina, gdyż to ona zna najlepiej potrzeby swoich lokalnych mieszkańców. Zgodnie z dalszymi zapisami ustawodawca umożliwia gminie zlecenie realizacji zadania podmiotom takim jak:
- ośrodki pomocy społecznej,
- centra usług społecznych,
- ośrodki wsparcia,
- organizacje pozarządowe,
- podmioty pożytku publicznego,
- inne podmioty posiadające status przedsiębiorstwa społecznego,
- podmioty prowadzące działalność gospodarczą
Na pierwszy rzut oka wydaje się więc że wcale to zadanie nie musi być zlecone jednostkom pomocy społecznej. Jednakże projektodawca zastrzegł sobie, że zadania z zakresu ustalania prawa do bonu senioralnego i jego weryfikacji, może realizować oprócz gminy tylko jednostka ops ( w tym dps, ośrodki wsparcia czy centra usług społecznych). W związku z tym jeśli projekt zostanie przyjęty, tak jak wspomniałam na wstępie jego realizacją w większości gmin zajmować się będą jednostki pomocy społecznej.
A co to takiego bon senioralny i na czym ma polegać realizacja tego zadania? Bon senioralny zgodnie z założeniami ma służyć m.in. rozszerzeniu dostępu do usług wsparcia na rzecz osób w wieku 75+ w czynnościach życia codziennego, wsparcie to będzie mieć charakter niemedyczny i nie będzie go można wymienić na gotówkę bądź też na inny środek płatniczy. Maksymalna wartość bonu senioralnego ma wynieść 2 150 zł, co wg projektodawcy przełoży się na 50 godzin usług wsparcia na rzecz seniorów. Przyznawanie odpowiedniej wartości bonu senioralnego będzie odbywało się poprzez ocenę przez pracownika gminy poziomu niezaspokojonych potrzeb seniora w czterech obszarach: zaspokojenie podstawowych codziennych potrzeb życiowych, pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych, podstawową opiekę higieniczno – pielęgnacyjną, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Przyznanie prawa do bonu senioralnego będzie uzależnione m.in. od przychodu (w tym dodatek pielęgnacyjny), posiadanego prawa do np. świadczenia uzupełniającego czy świadczenia wspierającego i będzie przyznawane na wniosek strony na podstawie wydanej decyzji. Realizacja zadania przez gminy ma być w 100% finansowana z budżetu państwa, a koszty obsługi zadania mają wynieść 6% kwoty przeznaczonej na bon senioralny. Środki na realizacje zadania mają być przekazywane na podstawie kwartalnych wniosków składanych wojewodzie do 15. dnia miesiąca poprzedzającego dany kwartał. Dotacja ma być przekazywana przez wojewodę na podstawie wniosku w miesięcznych ratach. Nadpłata dotacji w danym kwartale będzie mogła być zaliczana na poczet dotacji należnej w kolejnym kwartale. Rozliczenie dotacji i przekazanie niewykorzystanych środków za dany rok budżetowy będzie następować do 20 stycznia następnego roku. Do obowiązków gminy będzie także należeć składanie kwartalnych rozliczeń z otrzymanej dotacji.
Projekt ustawy zakłada, że wejdzie ona w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. Projekt ustawy znajduje się pod linkiem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390454/katalog/13087466#13087466.
Do wprowadzenia projektowanych zmian zostało zatem jeszcze trochę czasu, ale zawsze warto wiedzieć z czym możemy mierzyć się w niedalekiej przyszłości.
Autor: Magdalena Łapaj