Inwentaryzacja – czas na weryfikację sald

Drodzy czytelnicy w artykule dotyczącym inwentaryzacji wyjaśniłam, że inwentaryzacja w jednostce nie może zakończyć się z dniem 15 stycznia następnego roku budżetowego. Ostatnim etapem inwentaryzacji jest właśnie weryfikacja sald. Myślę, że czas bezpośrednio przypadający przed terminem sporządzenia przez nas sprawozdań finansowych jest odpowiednim momentem do przeprowadzenia takiej weryfikacji. Zatem pojawia się pytanie jakie salda kont powinniśmy weryfikować i jak poprawnie udokumentować ten etap inwentaryzacji. W dzisiejszym artykule postaram się to Państwu przybliżyć.

Weryfikacja sald ma służyć przede wszystkim sprawdzeniu poprawności przyjętych wartości do ksiąg rachunkowych. Powołany przez kierownika jednostki zespół weryfikacyjny powinien tej weryfikacji dokonywać z dokumentami źródłowymi. No i w tym miejscu może pojawić się zapytanie co rozumiemy poprzez pojęcie dokumentu źródłowego. Otóż jest to dokument stanowiący podstawę dokonanego zapisu księgowego. Poniżej przedstawię przykładowy zakres weryfikacji poszczególnych kont księgowych z określeniem dokumentów źródłowych.

KONTOPRZEDMIOT WERYFIKACJIDOKUMENT ŹRÓDŁOWY
011GruntyDokument potwierdzający własność.
020Wartości niematerialne i prawneDokument potwierdzający zakup.
080Środki trwałe w budowieDokumenty potwierdzające poniesione nakłady na budowę czy ulepszenie środka trwałego.
141Środki pieniężne w drodzeWyciąg bankowy
201Rozrachunki z dostawcami i odbiorcamiWeryfikacja odbywa się poprzez dopisanie/odpisanie wartości dokumentów, które wpłynęły do jednostki po 15 stycznia
221,226Należności publicznoprawneDecyzje administracyjne, postanowienia, protokoły, pisma, informacje, wyciągi bankowe.
222Rozliczenie dochodów budżetowychWyciągi bankowe oraz sprawozdania budżetowe za IV kwartał
223Rozliczenie wydatków budżetowychWyciągi bankowe oraz sprawozdania budżetowe za IV kwartał
225Rozrachunki z budżetamiPit-4R, listy płac, deklaracje
229Pozostałe rozrachunki publicznoprawneDeklaracja DRA, listy płac
231Rozrachunki z tytułu wynagrodzeńListy płac
234Pozostałe rozrachunki z pracownikamiListy płac, inne dokumenty stanowiące podstawę wypłaty
240Pozostałe rozrachunkiListy wypłat, listy płac,
290Odpisy aktualizująceDokument stanowiący podstawę do zaewidencjonowania odpisów aktualizujących w określonej wartości
800Fundusz jednostkim.in. Sprawozdania budżetowe za IV kwartał, dokumenty potwierdzające otrzymanie/przekazanie nieodpłatnie środka trwałego, sprawozdanie finansowe za rok poprzedni.
840Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodówm.in. Sprawozdania budżetowe za IV kwartał, decyzje, informacje, postanowienia itp.
851Zakładowy Fundusz Świadczeń SocjalnychWyciągi bankowe, listy wypłat świadczeń, dokumenty stanowiące podstawę do dokonania odpisu w określonej wysokości.
860Wynik FinansowyDokumenty stanowiące podstawę ewidencji wszystkich kosztów i przychodów
999Zaangażowanie wydatków budżetowych roku następnegoSprawozdania budżetowe za IV kwartał.

Pamiętajmy, że powyższa tabela stanowi tylko przykład, a szczegóły dotyczące inwentaryzacji powinny zostać określone w naszych instrukcjach inwentaryzacyjnych. Weryfikacja sald powinna być udokumentowana za pomocą protokołu, z którego jasno powinien wynikać jej przebieg oraz wyniki. Wyniki inwentaryzacji powinny być spójne z danymi ujmowanymi przez nas w sprawozdaniach finansowych. Dlatego też poprawne przeprowadzenie i zakończenie inwentaryzacji jest tak ważne. Do inwentaryzacji powinniśmy dołączyć zestawienie obrotów i sald kont analitycznych na dzień 31 grudnia danego roku obrotowego.

Autor: Magdalena Łapaj